גרפיקה לאינטרנט

כולנו אוהבים אתרים מעוצבים. התהליך של הפיכת דף לבן ליצירה ויזואלית חיה ונושמת בעזרת עכבר, מקלדת ודימיון אינו דבר של מה בכך ומעורבת בו לא פחות יצירתיות מבכל עבדוה אומנותית אחרת, אבל שלא כמו ציור לדוגמה, גרפיקה לאינטרנט מחפשת לשרת מטרה פונקציונאלית מסוימת. גרפיקה לאינטנרט מתפקדת ככלי ועל כן ההתיחסות אליה שונה.

בדרך כלל כאשר מדברים על גרפיקה לאינטרנט מתכוונים לעיצוב אתרים וכל הנגזר מהם (באנרים, פרסומות מכוונות וכו'). בניגוד לגרפיקה המיועדת לדפוס, גרפיקה לאינטרנט פועלת במדיום מהיר. על כן עליה להתייחס לכך בכל המישורים, מעבר לשמירת הגרפיקה בפורמט הקל ביותר (מבחינת משקל הקובץ) בכדי למנוע זמן טעינה ארוך, עליה לארגן את המרכיבים הגרפיים בעמוד רשת מתוך חשיבה על המשתמש ועל הדרך הטובה ביותר להנעים ולפשט עבורו את תהליך הגלישה, כאמור, גרפיקה לאינטרנט בונה כלים וחשוב לדאוג לרמת השימושיות של הכלים הללו.

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על יצירת גרפיקה לאינטרנט הנו יצירת מערכת יחסים חכמה – מה חלק ממה, מה שונה ממה, כיצד אלמנטים גרפיים שונים מתקשרים זה עם זה. עקרון בסיסי ביותר ביצירת מערכות יחסים חכמות היא הפשטות. לא צריך להשתמש ביותר טכנולוגיות מהעמות שהכרחית על מנת ליצור אבחנה. (לדוגמא אם טקסט מסוים נבנה בפונט אחר על מנת ליצור הדגשה סביר להניח שאין צורך להפעיל גם הבלטה על אותה פיסת טקסט).

כשזה מגיע לעיצוב אתרים, עיצוב כושל הוא לא בהכרח עיצוב גרוע. עיצוב כושל הוא כזה שלא מצליח ליצור זרימה נכונה ותיפקודיות טובה עבור המשתמשים בו. עיצוב האתר יכול להיות יפיפה ועדיין לא להשיג את המטרות לשמו הוא נבנה.

אם המטרה היא יצירת אתר שאמור לבצע מכירות או לייצר עניין סביב רעיון מסוים כל העיצוב שלו חייב להתגייס בדיוק למטרה זו. גם התמונות או סרטי האנימציה היפים ביותר בעולם לא צרכים להיכלל בגרפיקה של האתר אם אין להם קשר ישיר למטרה הראשית של האתר.

גרפיקה לאינטרנט היא כאמור אומנות לכל דבר וכבכול אומנות יש בה לא מעט מקום לביטוי אישי אבל מעל הכל גרפיקה לאינטנרט היא דרך לשרת את מטרת הגג לשמה נבנה האתר וכל עיצוב אתרים שלא עושה זאת חוטא למהות המקצוע.

 

רוצים לשתף את האתר שלכם? צרו קשר